Biskup pomocniczy kurii krakowskiej molestował 15-latke?
W poniedziałkowej „Gazecie Wyborczej” ukaże się reportaż Marcina Wójcika pt. „Zły dotyk biskupa z Krakowa”.

Do jutrzejszej publikacji „Wyborczej” odniósł się w mediach społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. „Będzie tsunami w Krakowie?” – zastanawia się kapłan, który całą historię ocenia jako „bardzo szokującą”. „Zwłaszcza, że dotyczy urzędującego biskupa pomocniczego, który był ojcem duchownym i mentorem wielu pokoleń kapłanów” – dodaje.

Duchowny tłumaczy, iż sprawę zna, ale jedynie z relacji ustnych, „w tym też pani Moniki (imię zmienione), której to dotyczy, a która już w maju 2019 r. powiadomiła o wszystkim Nuncjusza Apostolskiego w Warszawie”. „Było więc wystarczająco dużo czasu, aby podjąć odpowiednie działania” – zauważa.


„Biskup wsuwa 15-letniej Monice rękę pod koszulę, dotyka piersi, drugą rękę wciska między uda. Szepcze: 'Bóg mi ciebie zesłał. Przez ciebie chce mnie nauczyć czułości'”

– czytamy we fragmencie tekstu opublikowanym na stronie internetowej gazety. Bohaterka reportażu napisała w swojej sprawie list do nuncjatury apostolskiej w Polsce, aby ta przekazała go papieżowi Franciszkowi. Celowo pominęła kurię krakowską, ponieważ obawiała się stronniczości.

Na twitterowym profilu Katolickiej Agencji Informacyjnej pojawił się wpis o tym, że biskup Jan Szkodoń opuścił archidiecezję krakowską. Decyzja ma, jak pisze KAI, związek z reportażem „Zły dotyk biskupa z Krakowa”, który dotyczy biskupa Szkodonia.

Późnym wieczorem Jan Szkodoń zareagował na zapowiadany reportaż „Dużego Formatu”. Duchowny poinformował, że w związku z opisywaną sprawą toczy się postępowanie kanoniczne. „Stanowczo oświadczam, że przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą oraz że godzą w moje dobre imię, którego zamierzam bronić” – napisał w oświadczeniu.

Oby arcybiskup Marek Jędraszewski nie zachował się tak samo jak ws. abp. Juliusza Paetza, którego wspierał wbrew relacjom skrzywdzonych kleryków” – kwituje Isakowicz-Zaleski.
1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*