Czy Jezus miał orientację seksualną?
Za czasów Jezusa nie było pojęcia orientacji seksualnej. Jednak jednym z cudów Jezusa było uleczenie sługi centuriona, paisa z którym ten współżył.

To właśnie od centuriona pochodzi homoerotyczna fraza: : „Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja”.

Jezus był rabinem, nauczycielem, a za jego czasów każdy rabin miał żonę. Dotychczas nie odnaleziono żadnego świadectwa na jego małżeństwo. Są ciekawe teorie, mówiące, że Mesjasz mógł być biseksualny i mieć romans jednocześnie z Marią Magdaleną oraz z ukochanym uczniem. A może był interseksualny lub transseksualny, ponieważ urodził się bez ojca jako kobieta i pozyskał fenotyp mężczyzny?

„Jezus mógł być zarówno hetero, bi jak i homoseksualistą” – przekonuje duchowny Paul Oestreicher. „Nie ma co do tego pewności. Opcja homoseksualna jest jednak najbardziej prawdopodobna. Bliska relacja z uczniem wskazuje na taką możliwość” – przekonuje Oestreicher.

Podobny pogląd głosi Robert Goss, jezuita i wykładowca teologii w Harvard University, autor książek Jesus Acted Up, A Gay and Lesbian Manifesto i Queering Christ, Beyond Jesus Acted Up. Podczas Ostatniej Wieczerzy umiłowany uczeń wspierał przecież głowę na piersi Jezusa („spoczywał na piersiach Pana” – J 13, 25), a jak wiadomo w tamtych czasach spożywano posiłki w pozycji wpółleżącej. Niektórych zastanawia też fragment z Ewangelii Marka o młodzieńcu, który szedł za pojmanym Jezusem, a gdy strażnicy próbowali jego także schwytać, uciekł nago, zostawiając im w rękach prześcieradło (Mk 14,51-52). Sławomir Łuczkiewicz w książce „Antychryst i Apokalipsa” (Lublin 2001) sugeruje, że był to chłopak, z którym Jezus spędził noc w Ogrodzie Oliwnym na krótko przed aresztowaniem.

 
2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*