Dudy słowa rzucane na wiatr. Niespełnione obietnice
Andrzej Duda został Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w 2015 roku. Teraz ponownie kandyduje na ten urząd, a dzisiaj ma miejsce oficjalna inauguracja jego kampanii.

Przypomnijmy niespełnione obietnice:

1. Likwidacja NFZ

W umowie programowej Andrzeja Dudy z 2015 r. czytaliśmy, że wtedy jeszcze jako kandydat na prezydenta domagał się likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecna głowa państwa obiecywała „zmiany systemu opieki zdrowotnej, z poparciem prezydenta, które będą opierać się na założeniu, że pacjent jest zawsze w centrum uwagi”.

2. Emerytury bez podatku

W sierpniu jako prezydent elekt Andrzej Duda oceniał, że kwota wolna od podatku jest „cały czas jeszcze na śmiesznym poziomie”, który jest „niewspółmierny choćby do minimum egzystencji”.

– Trzeba ją zdecydowanie podnieść, mam nadzieję, że później ona będzie nadal w kolejnych latach stopniowo podnoszona. Ja zapowiedziałem, powinna być w jak najszybszym tempie podniesiona na poziom co najmniej 8 tys.

3. Podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. zł

Podczas konwencji programowej 28 lutego 2015 r. Andrzej Duda zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku z 3091 zł do 8000 zł. Dla wszystkich podatników.

4. Ustawa frankowa

Pomoc frankowiczom stała się jednym z głównych tematów kampanii prezydenckiej w 2015 r.  Kandydat na prezydenta RP złożył wtedy obietnicę, że – jeśli zasiądzie w pałacu – w pierwszych trzech miesiącach urzędowania prześle do parlamentu prezydencki projekt ustawy, która zmusi banki do przewalutowania tzw. kredytów walutowych na złotowe po kursie z dnia podpisania umowy.

– Nowelizacja ustawy o wsparciu osób z funduszu kredytobiorców de facto nie zawiera żadnego zapisu dedykowanego osobom z problemami kredytów walutowych. Ta nowelizacja więc nie ma nic wspólnego ze słowami prezydenta, które słyszeliśmy w kampanii.

– komentuje w rozmowie z Business Insider Polska Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowego.

5. Gabinety stomatologiczne i lekarskie w każdej szkole

Brak

6. Powrót 22% stawki VAT

Brak

7. Równe dopłaty dla rolników
Po pięciu latach prezydentury Andrzeja Dudy, który zapowiadał „równe traktowanie przez unię polskich rolników” wciąż w tym temacie jest wiele do zrobienia. Średnio nasz rolnik otrzymuje 200 euro, unijny – 259 euro dopłaty.
8. Niepodnoszenie podatków dla najlepiej zarabiających

Przez pięć lat swojej prezydentury Andrzej Duda przynajmniej dwa razy złamał dane wtedy słowo. Po raz pierwszy, gdy podpisywał wspomnianą ustawę o podniesieniu kwoty wolnej od podatku.  Przypomnijmy, że dla osób o dochodach powyżej 85 tys. zł rocznie kwota wolna ulega stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie mają kwoty wolnej w ogóle.

W praktyce oznacza to dla nich podwyżkę podatków. Osób, które straciły na wprowadzonych zmianach, jest ok. 700 tys. osób. Drugi raz prezydent RP złamał dane słowo, podpisując ustawę o daninie solidarnościowej w 2018 r.

9. Likwidacja śmieciówek oraz „patologicznego” samozatrudnienia

5 maja 2015 r. kandydat na prezydenta Andrzej Duda podpisał wraz z Solidarnością „Umowę programową”, w której polityk zobowiązuje się do „wyeliminowania stosowania śmieciowych umów oraz patologicznego samozatrudnienia, a także tworzenia stabilnych miejsc pracy, chroniących pracowników przed ubóstwem.”

W ciągu ostatniego roku przybyło 100 tys. pracujących na własnej działalności i tyle samo na umowach cywilnoprawnych, czyli właśnie tzw. śmieciówkach.

10. Likwidacją podatku VAT na ubranka dziecięce.

Nadal Vat jest.

11. Program uruchomienia biliona 400 mld zł na inwestycje łącznie z funduszami europejskimi

Brak

12. projekt obywatelski musi przejść pierwsze czytanie

Prezydent zrezygnował całkowicie z pomysłu konieczności forsowania obywatelskich wniosków ustawodawczych, tak aby nie mogły być odrzucone w pierwszym czytaniu. Był to zapis, który obiecał w umowie z „Solidarnością” z 2015 r.

13. Bezpłatne przedszkola

Brak

14. Podniesienia pensji pielęgniarkom

Brak

15. Leki refundowane w stałej cenie 8-9 zł;

Brak

 
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*