Europejskiej Rady Ochrony Danych upomina polskie UODO
Europejska Rada Ochrony Danych poucza polski Urząd Ochrony Danych Osobowych, jak stosować unijne prawo. Chodzi o sprawę przekazania przez Ministerstwo Cyfryzacji danych obywateli z bazy PESEL. Przedstawiciel UODO musiał składać wyjaśnienia.

Przekazanie danych Poczcie Polskiej była przedmiotem debaty EROD w wyniku interwencji Andrzeja Halickiego oraz Roberty Metsoli z komisji PE ds. wolności obywatelskich.

W swoim komunikacie Rada poucza polski Urząd Ochrony Danych Osobowych, że „zgodnie z RODO dane osobowe, takie jak nazwiska i adresy oraz krajowe numery identyfikacyjne (PESEL), muszą być przetwarzane zgodnie z prawem, rzetelnie i w przejrzysty sposób, wyłącznie do określonych celów”.

Rada podkreśliła, że przekazywanie danych osobowych przez jeden podmiot drugiemu „zawsze wymaga podstawy prawnej”. Zauważyła też, że tam, gdzie wybory odbywają się korespondencyjnie, obowiązkiem państwa jest zapewnienie specjalnych zabezpieczeń w celu zachowania poufności danych osobowych i przekonań politycznych obywateli.

Ustawę o wyborach korespondencyjnych Duda podpisał w piątek wieczorem. Rozporządzenie o wydaniu danych ze spisów wyborców Poczcie Polskiej Jacek Sasin podpisał w sobotę.

Poniżej mapa urzędów przygotowana przez Watchdog Polska które przekazały bezprawnie dane Poczcie Polskiej.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*