Jak PIS (i Trump) nie zniósł wiz do USA
To nie Trump ani Morawiecki, ani Duda. To Polacy znieśli wizy do USA.

Cokolwiek któryś z powyższych powiedział czy podpisał, nie miało to wpływu na zniesienie wiz. Procedura nie uwzględnia polityków a jedynie odrzucone wnioski.

Oczywiście patrząc na liczby można przypuszczać że stanie się to w określonym czasie, stąd obietnice polityków obecnych i poprzednie rządzących – jednaka nie zawsze wszystko wychodzi tak jakby chcieli.

 

wizy do usa wykres

Wszystko za sprawą odrzuconych wniosków. To one decydują o tym czy wizy są, czy nie ma.

Podczas wizyty w Polsce wiceprezydent USA Pence odpowiedział, że Polska zbliża się już do wymaganego amerykańskim prawem progu trzech procent odmów wizowych. – Jeśli Polska spadnie poniżej tego poziomu, to ten będzie spełniony.

Przepisy dotyczące ruchu bezwizowego do USA znajdują się w Kodeksie Stanów Zjednoczonych. Jego postanowienia stanowią, że zasady ruchu bezwizowego określają wspólnie sekretarz bezpieczeństwa krajowego i sekretarz stanu USA. Mowa o możliwości wjazdu do USA bez wizy turystycznej na 90 dni, z paszportem biometrycznym, biletem powrotnym, po wypełnieniu specjalnego formularza.

Decyzja o włączeniu do Visa Waiver Program jest kompetencją szefa Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, który konsultuje to z Sekretarzem Stanu. Departament Bezpieczeństwa Krajowego stwierdza ten fakt bez żadnego polecenia prezydenckiego, nawet jeśli Trump podpisywał by takie decyzje codziennie. Nie mają one mocy prawa.

Po decyzji Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego politykom pozostaje podpisać kilka wspólnych uzgodnień wymaganych programem Visa Waiver Program.

Także to nie Trump i nie polscy politycy znieśli wizy, ale Polacy, którzy tam latają i wypełniają prawidłowo formularze.

I chociaż  urzędnik imigracyjny może nadal odmówić wjazdu do USA to i tak w kieszeni zostaje koszt rozpatrzenia wniosku wizowego – 160 USD.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*