Koniec z refundacją leków 75+
Od 2020 r. budżet państwa nie będzie już dopłacać do darmowych leków dla seniorów. Ten obowiązek spadnie na NFZ.

W 2020 r. kwota, jaką budżet państwa przeznacza na dopłaty do darmowych leków z listy 75 plus, miała wynieść ponad 860 mln zł. Tymczasem pod koniec grudnia grudnia na stronach sejmowych pojawił się niespodziewanie rządowy projekt ustawy okołobudżetowej, który przewiduje, że rząd nie da już ani złotówki z budżetu państwa na leki dla starszych ludzi.  Wszystko ma pokryć z ogólnej puli na refundację Narodowy Fundusz Zdrowia. Plan finansowy NFZ na przyszły rok – uchwalony jeszcze we wrześniu – w ogóle tego nie przewiduje.
Dla ekspertów sprawa jest jasna – rząd rozpaczliwie szuka oszczędności. Ale Ministerstwo Zdrowia udaje, że problemu nie ma.  Wpływy ze składek zdrowotnych nie rosną już tak szybko, a w styczniu fundusz będzie musiał dać prawie 300 mln zł na stworzoną w ubiegłym roku Agencję Badań Medycznych.

– Przy koszcie programu leków dla osób 75 plus oscylującym w granicach 865 mln zł jest więc w pełni zagwarantowane finansowanie – zapewnia rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Od miesięcy brakuje leków, także tych podstawowych. W obawie przed zwracaniem pieniędzy do budżetu NFZ firmy będą wolały sprzedawać swoje leki za granicą zamiast w Polsce. A wtedy będzie ich jeszcze bardziej brakować.
3 Komentarze

  1. Tak jak 500 dla niepełnosprawnych. Ciocia w Toruniu przebywająca w domu spokojnej starości dziś dostała info, że to też w 70 procentach pójdzie na dom. Leków bezpłatnych też nie będzie. Po 3 miesiącach muszą ludzie zwrócić. Rzygam karierowiczami za cudzą krzywdę. Kto daje i odbiera ten w piekle się poniewiera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*