Morawiecki będzie błagał Czechy o Turów
premier.gov.pl

Premier Morawiecki poprosi szefa czeskiego rządu o wycofanie wniosku w sprawie zamknięcia kopalni w Turowie. Poprosi o to, by rząd w Pradze jak najszybciej wysłał do TSUE wniosek o odblokowanie naszych zakładów.

Morawiecki ma użyć tutaj dwóch argumentów. Po pierwsze ma przypomnieć premierowi Czech, Andrejowi Babiszowi, że i Czesi mają obok naszych granic swoje kopalnie i my też możemy chcieć ich zamknięcie. Z drugiej strony Warszawa ma zaproponować Pradze polubowne rozwiązanie sporu częściowo na nasz koszt.

W piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi złożonej przez czeski rząd.

„Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych” – czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*