Morawiecki kłamać lubi. Śląsk traci 5 miliardów euro z Uni.
Morawiecki wynegocjował mniej niż Marcinkiewicz i Tusk w poprzednich perspektywach budżetowych Uni Europejskiej. Owszem, jeśli doliczyć środki związane z koronawirusem kwota jest dużo większa.

Polska będzie mogła otrzymać z budżetu UE, tzn. w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach. W przeliczeniu na złotówki oznacza to, że Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia (w cenach bieżących), w tym: 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek.

Jak informuje ”Dziennik Zachodni”, Śląsk stracił większość środków unijnych transformację energetyczną. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji został znacznie zmniejszony – z planowanych 37,5 mld euro do 17,5 mld euro.  Polska będzie miała dostęp jedynie do 50 proc. należnej nam puli, ponieważ rząd PiS nie zobowiązał się do wypełnienia unijnego celu neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Według Greenpeace Polska polskie regiony górnicze wskutek działań rządu Morawieckiego stracą ponad 5 miliardów euro na sprawiedliwą transformację.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*