Nowe podatki od PiS w 2021. Część III – PIT i podatki lokalne
W przyszłym roku wzrośnie lub pojawi się kilkanaście podatków. Wszystkie uderzą nas po kieszeni! A Duda mówił: nie zgodzę się i nie podpiszę żadnej podwyżki podatków!

1. Likwidacja ulgi abolicyjnej

28 listopada Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma mocno ograniczyć możliwości stosowania ulgi abolicyjnej. Skutkiem takich zmian będzie znaczny wzrost obciążeń podatkowych osób wykonujących pracę za granicą i pozostającymi polskimi rezydentami podatkowymi.

2. Podatek od psa

Podatek od psa obowiązuje w Polsce od blisko 30 lat. Danina jest pobierana przez gminy, które ustalają jego wysokość indywidualnie (gmina może też zrezygnować z jej pobierania).

W 2021 roku górny limit wzrośnie i wyniesie 130,30 zł rocznie za jednego psa, czyli o prawie 5 zł więcej niż w tym roku.

3. Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości płaci każdy właściciel mieszkania bądź domu, a także budynku czy terenu przeznaczonego na cele gospodarcze, czy rolnicze. Musi liczyć się też z tym, że w przyszłym roku zapłaci sporo więcej.

Jak wzrosną stawki?

  • do 0,85 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej – podatek od budynków mieszkalnych;
  • do 0,99 zł od 1 m kw. powierzchni – podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków;
  • do 24,84 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej – podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
4. Opłaty za wywóz śmieci

Podniesienie opłat zapowiedziało bardzo wiele gmin. Część bezpośrednio podniosła stawki, inne przebudowują system opłat, co dla znacznej większości odbiorców będzie oznaczać spore podwyżki.

5. Opłata targowa i uzdrowiskowa

Wzrosną tzw. opłaty lokalne:

  • maksymalna opłata targowa do 823,11 zł dziennie (obecnie 792,21 zł);
  • maksymalna opłata uzdrowiskowa do 4,66 zł dziennie (obecnie 4,48 zł).

Ostateczną decyzję podejmują tu gminy.

6. Podatek od deszczu

Od 2021 r. wzrosnąć ma również podatek od deszczu. Ma znacznie większą liczbę nieruchomości.

Obecnie daninę tę płacą głównie właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tys. mkw., zabudowanych minimum w 70 proc. Po zmianach proponowana powierzchnia progu stosowania nowych przepisów ma zaczynać się od 600 m2 przy ponad 50 proc. zabudowy. W ten sposób liczba objętych nią nieruchomości wzrośnie 20-krotnie.

Seria: NOWE PODATKI 2021

Nowe podatki od PiS w 2021. Część V- kolejne podwyżki i nowe „opłaty”

 

Nowe podatki od PiS w 2021. Część II – kierowcy i właściciele samochodów

 

Nowe podatki od PiS w 2021. Część V- kolejne podwyżki i nowe „opłaty”

 

Nowe podatki od PiS w 2021. Część V- kolejne podwyżki i nowe „opłaty”

 

Nowe podatki od PiS w 2021. Część V- kolejne podwyżki i nowe „opłaty”
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*