Państwowe miliony dla brata Szumowskiego. W tle również żona ministra
OncoArendi Therapeutics, spółka w której współwłaścicielem jest brat ministra Szumowskiego pozyskała z publicznych środków ponad 200 mln zł w tym co najmniej 74 mln zł w okresie, w którym jego brat Łukasz Szumowski jest w rządzie (od 24 listopada 2016 r. był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego, a od 9 stycznia 2018 r. ministrem zdrowia) – donosi Fakt.pl

Ze spółką powiązana jest też żona ministra Szumowskiego.

Łukasz Szumowski na pytanie Faktu, czy nie widzi nic niepokojącego w tym, że jako najwyższy rangą urzędnik jest zaangażowany w promocję sektora, w którym działa jego najbliższa rodzina, mówi:

„Sektor biotechnologiczny jest jednym z najbardziej rozwijających się w Europie obszarów. To tak, jakby powiedzieć, że należy zamknąć biotechnologiczny obszar dlatego, że ktoś z rodziny ministra jest w tym obszarze”.

Marcin Szumowski natomiast:

„Nie, nie było i nie widzę w tym nic złego. Pozyskiwanie finansowania w formie dotacji wiąże się ze specyfiką branż innowacyjnych, w tym branży biotechnologicznej, w której działa spółka OncoArendi Therapeutics. Ubieganie się o dotacje przez spółki z branż innowacyjnych jest całkowicie naturalne i stanowi powszechny model zapewniania firmom na całym świecie finansowania na prowadzone prace badawcze i rozwojowe”.

Marcin Szumowski jest dziś jednym z współwłaścicielem OncoArendi (ma ok. 8 proc. akcji) i prezesem zarządu spółki.  Akcjonariuszem OncoArendi jest Szumowski Investments (prezes Marcin Szumowski, wspólnikiem był brat Łukasz). Wspólnikiem firmy jest SI ASSETS (prezes Marcin Szumowski, wspólnik Anna Szumowska, żona ministra).
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*