PIS składa ustawę gwarantującą bezkarność dla Szumowskiego
Proponowany przez posłów PiS przepis (art. 10c) zapewnia bezkarność dla osób łamiących prawo czy obowiązki służbowe, pod warunkiem, że robią to w ramach walki z epidemią:

„Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza  obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione”.

Podobny przepis znajduje się już w ustawie, jednak jego zakres jest znacznie mniejszy.

Projekt wpłynął do Sejmu w środę i został skierowany do konsultacji w Komisji  Finansów Publicznych. Już skrytykowała go posłanka PO Gabriela Lenartowicz. „Koło ratunkowe dla Szumowskiego i spółki?” – pytała na Twitterze.

Autorzy piszą:

„Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązania, które pozwoli wyłączyć bezprawność, a w konsekwencji przestępność, czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania choroby zakaźnej COVID-19”.

Posłowie PiS chcą legalizacji każdego politycznego bezprawia,już popełnionego i wszystkich przyszłych” – napisał prawnik dr Mikołaj Małecki z UJ.

„To będzie można dać komuś bezkarnie w pysk za brak maski w autobusie. Chyba nie o to wnioskodawcom chodzi. Chodzi raczej o bezkarność funkcjonariuszy. Niemniej, przepis zapewnia pewną równość wobec prawa” – kpił z kolei prawnik Krzysztof Izdebski.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*