Powstanie Komitet ds Bezpieczeństwa Publicznego. Był już taki – w PRL i ZSRR
Jarosław Kaczyński wchodzi do rządu jako wicepremier –  to efekt uzgodnień między nim a Zbigniewem Ziobro. Będzie przewodniczył nowemu tworowi –  Komitetowi do spraw Bezpieczeństwa (Publicznego), pod kuratelą którego będzie MON, MS i MSWiA. To oznacza bezpośredni dostęp do tysięcy teczek.

Ale taki urząd już był. I lepiej do niego nie wracać.

Komitet do spraw Bezpieczeństwa Publicznego (KdsBP) przy Radzie Ministrów – kolegialny naczelny organ administracji państwowej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, działający w latach 1954–1956, pełniący rolę służby specjalnej. Nazwa instytucji i jej formuła była kopią nazwy i formuły KGB ZSRR, czyli Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów ZSRR.

W strukturze organizacyjnej KdsBP były między innymi wydziały: ds. wywiadu, ds. kontrwywiadu, ds. walki z podziemiem reakcyjnym, ds. walki z wrogą działalnością w gospodarce narodowej, ds. walki z wrogą działalnością w transporcie, ds. walki z wrogą działalnością reakcyjnego kleru, ds. śledczych, ds. ochrony rządu, ds. szyfrów,ds. obserwacji, ds. perlustracji korespondencji.

Wymaga to od całego aparatu bezgranicznego oddania dla Partii, głębokiej partyjności w codziennej pracy zawodowej, wysokiej postawy moralno-politycznej oraz stałego zacieśnienia więzi z masami pracującymi

–  cytat z rozkazu powołującego Komitet.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*