Sąd Najwyższy: Rozporządzenia Morawieckiego niezgodne z prawem
Sąd Najwyższy uznał, że ustanowienie zakazów ograniczających wolności konstytucyjne w rozporządzeniu było niezgodne z prawem.

Sąd Najwyższy uwzględnił trzy kasacje Rzecznika Praw Obywatelskich.

„Kasacje dotyczyły wyroków skazujących na kilkusetzłotowe grzywny za naruszenie zakazu przemieszczania się. Obowiązujący od 25 marca do 19 kwietnia 2020 r. zakaz wychodzenia z domu (poza wyjściem do pracy czy zaspokajaniem najpilniejszych potrzeb) był jednym z najbardziej ingerujących w prawa i wolności elementem tzw. twardego lockdownu. Przy tym nie dość, że został wprowadzony bez ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, to jeszcze nie w drodze ustawy, lecz za pomocą rozporządzeń. Z tego powodu rzecznik praw obywatelskich zdecydował się wnieść do Sądu Najwyższego kasacje od wyroków skazujących obywateli za naruszenie obostrzeń, wprowadzonych w sposób sprzeczny z konstytucją. SN przyznał mu wczoraj rację, uznając, że kasacje były oczywiście zasadne”

– opisuje „DGP”.

To oznacza, że wszystkie dotychczasowe rozporządzenia nie mają podstawy prawnej. Tak samo jak nałożone na ich podstawie kary i mandaty.

Legalne były również wszystkie zgromadzenia publiczne i protesty uliczne.

– Jeżeli z premedytacją władza publiczna przez ponad rok wydaje wadliwe przepisy, licząc na to, że obywatele kierowani strachem i tak się będą do nich stosowali, a tylko niewielu zdecyduje się je kontestować, to nie jest to stanowienie prawa, lecz cwaniactwo

– puentuje mec. Michałowski dla „DGP”.
20 Komentarzy

  1. To teraz Ci ludzie powinni wystąpić p-ko Sanepidowi do sadów o naruszenie ich dóbr osobistych i zażądac tak po 10 tys, zł

  2. Znowu pełno analfabetów prawnych, niestety – orzeczenie jest tzw, musztardą po obiedzie. BO żydzi z PO-pisu już wpisali w ustawę obostrzenia – Istotą jest tu stan praw elementarnych, które nie mogą być nawet ustawą ograniczone- to prawa przyrodzone, których istotą jest godność człowieka odnosi się to do art 233 Konstytucji. I co jak wprowadzą pozorowany stan klęski to będą mieli prawo Was traktować jak bydło? Kiedy zrozumiecie, że żydzi nie liczą się z żadnym prawem. Jesteśmy w stanie wojny światowej jaką żydzi prowadzą przeciwko gojom.
    Obecny stan nie ma nic wspólnego z prawem w rozumieniu aksjologicznym jakim jest prawo samo w sobie. Przepis prawny obecnie wobec gojów pisane jako broń do eksterminacji nigdy nie osiągnęły „godności prawa obowiązującego”, ponieważ prawo krańcowo niesprawiedliwe nie jest prawem. To tak dla wszystkich hipokrytów, oraz przestępców mieniących się prawnikami.

    • dzięki za link,przeczytałam,dość skomplikowane jak dla laika w znajomości i rozumieniu prawa.Mam prośbę do Ciebie.W sytuacji gdy policja zatrzyma mnie za brak maski i będzie chciała wlepić mandat,to co mam zrobić? Z nimi raczej nie ma sensu dyskutować,tak słyszałam i nie przyjmować mandatu.Wówczas sprawę skierują do sądu i jak krótko mówiąc mam bronić się przed karą? Konkretnie na co powinnam się powołać,czy na to twoje zdanie przed linkiem co zamieściłeś – wystarczy? Odpisz jeśli zechcesz,to moja prośba.Anastazja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*