Ziobro bierze się za sędziów, którzy wstrzymali delegację Krasonia




W lipcu 2019 r. prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie Mariusz Krasoń został oddelegowany do niższej o w hierarchii Prokuratury Rejonowej Wrocław-Krzyki. Delegacja wzbudziła protesty w środowisku prokuratorskim, adwokackim i sędziowskim.

Wszyscy wskazywali, że decyzja o przeniesieniu jest ukrytą karą dyscyplinarną za zainicjowanie przez Krasonia w maju 2019 r. uchwały Zgromadzenia Prokuratury Regionalnej w Krakowie, która sygnalizowała m.in. ograniczanie niezależności prokuratorów. Podkreślano, że prokurator został skierowany do odległej o prawie 300 km prokuratury, choć przełożeni wiedzą, że w Krakowie opiekuje się chorymi rodzicami.

Prok. Krasoń zaskarżył decyzję zwierzchników do sądu. W listopadzie 2019 r. Sąd Okręgowy w Krakowie wstrzymał delegację  do czasu rozstrzygnięcia sprawy, a w grudniu 2019 r. Sąd Rejonowy w Krakowie przywrócił Krasonia do pracy w Krakowie. Wstrzymując delegację, sąd okręgowy uwzględnił argumenty, że uprawnienie do oddelegowania nie jest uznaniowe. Musi być uzasadnione, a uzasadnienie podlega ocenie sądu.

Teraz wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął postępowanie karne ws. przekroczenia uprawnień przez sędziów sądów rejonowego i okręgowego w Krakowie. Orzekali oni w sprawie delegacji prok. Mariusza Krasonia z Prokuratury Regionalnej w Krakowie do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Krzyki – uwzględnili jego wniosek o wstrzymanie delegacji oraz przywrócili do pracy w Krakowie.

– Możliwość naruszenia niezależności władzy sądowniczej – odrębnej od innych władz (art. 10 Konstytucji) – nasuwa wątpliwość dotyczącą ryzyka przekroczenia uprawnień przez organy prokuratury w niniejszej sprawie (art. 231 Kodeksu karnego)

– napisał zastępca RPO Stanisław Trociuk do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

 




Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*